Sprawdzone działania w zwalczaniu chorób zboża

Wyniszczające choroby zbóż są gigantycznym kłopotem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza przez Tiofanat metylowy 500 sc i choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się o wiele bardziej zaawansowane objawy, ponieważ tylko w ten sposób można mieć szansę ocalić potencjał zbioru. Zastosowanie zapobiegawczych rozwiązań intensyfikujących odporność zboża przez gospodarza w dobrym czasie ma prawo pomóc w zapobieganiu wielu kłopotom chorobowym.

Obrona zboża przed chorobami - polecane działania okresowe

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest nieraz znacznie bardziej efektywne oraz ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia lub innego zboża warto się zaintrygować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej znaczących, które warto wdrożyć, aby choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie generowały większego problemu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• obserwacja obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Przede wszystkim właśnie sadzenie zboża w dobrym czasie jest istotne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem bardzo dobrych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zbóż ozimych ma w gruncie rzeczy ogromne znaczenie.

Zbyt wysokie dawki oraz wskaźniki żyzności azotu mogą sprawiać nazbyt grube, bujne drzewostany, jakie mogą mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon znacznie bardziej podatnym na choroby dolistne, czy też inne typu fungicyd. Jest to przede wszystkim prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby choroby zboz ozimych zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o rozmaitych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty sadzenia, zabiegi fungicydowe i wybór produktów o większej wytrzymałości bądź też tolerancji na newralgiczne szkodniki oraz schorzenia, takie jak fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni zbóż może pomóc zmniejszyć niebezpieczeństwo znacznych strat. Pierwsza forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy przed chorobami ma tę poboczną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby też zwrócić uwagę na cieszący się coraz znacznie większą popularnością tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników ceniony jako efektywna forma asekuracji.

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu

zboża

Komentarze: 1


  • noavatar.png
    Kuśmierski | 2019-12-21

    Stale na przodu czerwca ściągali do nas na latko